toetabettevõtteid kemikaalide tõhusamal haldamisel
ja ohtlike ainete asendamisel

LIFE FitforREACH-2 esimese aasta edusammud

6. novembril toimus Riias LIFE FitforREACH-2 projekti teine partnerite kohtumine, mis tõi kokku 38 partnerorganisatsioonde esidajat, et vaadata üle esimese aasta edusammud ja kavandada järgmisi tegevusi. 


Projekti esimese aasta peamised saavutused: 

  1. Ekspertpartnerid on teinud suuri jõupingutusi, et töötada välja erinevaid töövahendeid ja käsiraamatuid kemikaalide riskijuhtimise toetamiseks ettevõtetes. Välja võib tuua: 
  • õigusaktide ülevaade, mis sisaldab Euroopa Liidu kemikaale käsitlevaid õigusakte.
  • kemikaalide riskijuhtimise käsiraamatud, sealhulgas põhjalik ülevaade kemikaaliohutuse korraldusest formulaatoritele, tootjatele ja teenusepakkujatele. 
  • enesehindamise küsimustik, mis on mõeldud ettevõtetele regulaarseks kasutamiseks, et jälgida edusamme ja analüüsida, kus on parendamisvajadusi. 
  • ChemSelect on veebirakendus ainete ja segude jätkusuutlikkuse hindamiseks - asendamise abivahend, mis võimaldab võrrelda kuni 5 ainet/segu. ChemSelect on saadaval mitmes keeles, sh eesti keeles. 
  • ECHA juhendmaterjal aitab aru saada, kust millist teavet leida (peagi saadaval inglise ja läti keeles).
  1. Ettevõtete töö FFR2 projektis on suunatud partnerettevõtetele ja nn kergete juhtumite ettevõtetele. Projekti esimese aasta jooksul on partnerettevõtted rakendanud mitmeid uuenduslikke meetmeid ressursitõhususe, kemikaalide asendamise ja ohutuse parandamise vallas ning jätkub värbamine ja töö 34 kerge juhtumi ettevõttega erinevatest tööstusharudest.
  2. Projektimeeskond on tegelenud suhteliselt uue teemaga - jäätmed ja kemikaalid - ning 7. novembril toimus Riias selle teemaline rahvusvaheline seminar - https://www.fitreach.eu/et/article/jaatmekaitluse-edendamine-rahvusvaheline-seminar-riias 
  3. Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest esimesena on alustatud projekti tegevuste elluviimist Ungaris, kus Követ hakkab koolitama ja töötama ettevõtetega FFR2 materjalide toel. Lisaks sellele on Poolas alustatud esimest teavituskampaaniat, et alustad tööd ettevõtetega. 
     

Kohtumisel arutati kemikaalide integreerimist keskkonnasüsteemidesse, nagu ISO ja EMASi standardid, rõhutati vajadust parandada tarneahela teabevahetust ja arutleti põhjaliku keskkonnamõju hindamise teemal.

Järgmine projektipartnerite kohtumine on kavandatud 2025. aasta sügisesse, kuhu on kavas kaasata ka valitud nö kergete juhtumite ettevõtted ja liidud, et tutvustada rlluviidud praktilisi tegevusi ettevõtetes ja laiendada huvirühmade kaasamist.