2018 07 23
Per pastaruosius dešimtmečius, įvairių cheminių medžiagų pagaminama 50 kartų daugiau nei anksčiau. Tyrimai rodo, jog pavojingos cheminės medžiagos ženkliai prisideda prie įvairių ligų ir drastiškai veikia žmogaus ir aplinkos sveikatą.
Tirtos tik pavienės medžiagos
Tiesa, daugelis tyrimų iki šiol apėmė tik pavienes pavojingas medžiagas. Realybėje kasdien esame veikiami gausybės skirtingų medžiagų kokteilio, kurio bendras poveikis mums iki šiol yra mažai žinomas. Tos medžiagos gali atkeliauti iš įvairių produktų ir gaminių: buitinės chemijos, kosmetikos, baldų, žaislų, tekstilės gaminių, plastiko indų ir pan.
Nors Europos Sąjunga jau turi didelę patirtį ribodama pavienes pavojingas medžiagas, tačiau kol kas nėra jokio sisteminio mechanizmo pavojingų mišinių poveikiui tirti ir apriboti.
Apie vadinamąjį kokteilio efektą kalbėta ir anksčiau, tačiau didesnis dėmesys imtas skirti po to, kai Švedijos vyriausybė pradėjo tyrimą dėl suminio pavojingų cheminių medžiagų poveikio.
Ragina tirti problemą
Neseniai įvairių mokslinių tyrimų projektų, finansuojamų Europos Komisijos, atstovų pateiktas apibendrinamasis dokumentas taip pat atkreipia dėmesį ir ragina tirti cheminių medžiagų kokteilio problemą.
Dokumente teigiama, kad svarbu deklaruoti medžiagų ir gaminių cheminį turinį, siekiant pagerinti cheminių medžiagų kokteilio poveikio supratimą visuomenėje. Taip pat svarbu, kad atsakingos institucijos, kurdamos teisės aktus ir formuodamos cheminių medžiagų politiką, galėtų naudotis pramonės tyrimais.
Parengta pagal Švedijos nevyriausybinės organizacijos „ChemSec“ (Tarptautinis cheminių medžiagų sekretoriatas) informaciją.